Top Social

נא להכיר: Haute Couture למתחילים

Wednesday, July 10, 2013
בונג'ור חברים! :)
היום אני רוצה לשתף אתכם בתגלית. עד לפני כמה שנים הייתי פותחת ערוץ האופנה, צופה בתצוגות שונות (במיוחד באלה עם הבגדים המוזרים והזויים) ובשקט מגחכת לעצמי. מי ומתי ירצה ללבוש את הדבר הזה ולאן לדעתו הוא יכול ללכת איתם? מה זה כל הבגדים המטורפים האלה? מה הקטע פה? לא הבנתי מה אני רואה, לא הבנתי מה יפה בזה, בקיצור... לא הבנתי.
ואז קרה הדבר. התחלתי לאט לאט להיכנס לעולם האופנה, ליתר דיוק איפור אופנה, התחלתי ללמוד חוקים וכללים שהתחום הזה דורש, התחלתי לחפש יותר יצירה ופחות בנאליות ולתדהמתי הרבה, בניסיון ליצור משהו משלי, להביא את היצירתיות שלי בצורה הטובה ביותר לידי ביטוי, חזרתי לאותן תצוגות מוזרות שפעם עוררו בי גיחוך עם הבגדים ההזויים והמטורפים שלהם. פתאום ראיתי אותם באור שונה, פתאום הבנתי את גאונות המוחות שעומדים מאחורי כל פריט ופריט, פתאום קלטתי את המורכבות וההיגיון... ואז התאהבתי! אבל ממש! 


הבנתי שהשיפוטיות השטחית שלי באה מתוך בורות נטו.  
אפילו בלי להבין באופנה, כל מי שעוסק ביצירה, עיצוב או עבודות יד, יכול למצוא רעיונות והשראה בתצוגות המופלאות האלה. בגדים שנעים על המסלול לא נועדו להופיע על השטיח האדום, אולי רק על גופה של ליידי גאגא (כבוד, אחותי). אלה פריטים מיוחדים ויחידים במינם שנועדו להדגים עובדה אחת פשוטה שלא ניתנת לויכוח - אין גבול ליצירתיות!  
המטרה העיקרית של הפוסט הזה היא לנסות (אם כי על קצה המזלג) לספר לכם על אחד הדברים המרגשים והנדירים שאני תמיד מצפה להם בקוצר רוח ואף פעם לא יודעת שובע, על חגיגה של דמיון וכישרון - אופנת הוט קוטור (Haute Couture). 

אין ספק שתצוגת קוטור זה קודם כל מופע מרהיב אבל מאחורי הקלעים, התכנון, העיצוב והכנת הדגמים זו עבודת נמלים קשה ומפרכת, שנמשכת שעות ארוכות ומצריכה דיוק על. טעימה קטנה שאפשר לראות בסרטון עוצר הנשימה הזה.
מתחילים לקבל מושג? עכשיו, אחרי שראיתם את הסרטון, תנסו לדמיין איך היה ליצור את השמלות המדהימות האלה: 
הנה בשבילכם כמה כללים בסיסיים לגבי אופנת הוט קוטור:

- הוט קוטור (תפירה עילית) הוא מונח שמשמעותו ביגוד ואביזרי אופנה יוקרתיים שהוכנו והותאמו באופן אישי.


- אופנת הוט קוטור עשויה בדרך כלל מחומר גלם יקר ומשובח ותפורה באופן מיוחד על פי הזמנת הלקוח ועל פי מידותיו בלבד.


- בגד המוגדר כ "הט קוטור" נתפר בקפידה רבה על איכות התפר והגימור, כשלעיתים קרובות נעשה שימוש בשיטות עבודה ידניות ומורכבות הדורשות זמן עבודה ארוך.
- בגדים ואביזרי הוט קוטור יקרים במידה ניכרת מביגוד המיוצר בשיטות ייצור המוני, המחיר לעיתים עשוי להרקיע שחקים. השימוש במונח זה לא מכוון לבגדים בלבד, אלא גם לאביזרי אופנה יוקרתיים במיוחד כמו תיקים, נעליים ועוד.
- המונח הצרפתי Haute couture הוא שם מוגן בצרפת וניתן להשתמש בו רק לצורך תיאור מוצרים של מעצבי אופנה העומדים בתנאים נוקשים של לשכת האופנה הצרפתית:
  1. העיצוב חייב להיעשות בהזמנה מיוחדת, אשר דורשת מדידה מיוחדת לפחות פעם אחת.
  2. סדנת העבודה בפריז חייבת להכיל לפחות חמישה עשר עובדים.
  3. בכל עונה חייבת החברה להציג עבור התקשורת קולקציה המכילה 35 דגמים לערב וליום.
למרות זאת, רבים מיצרני הביגוד בייצור המוני, המיוצר במידות רבות לקנייה מיידית, עושים שימוש במונח כדי להקנות למוצריהם יוקרה וכוח משיכה. 

בתחילת יולי כמו בכל שנה התקיים בפריז שבוע אופנת קוטור לחורף 2013-14.
בין המעצבים שהציגו היו שמות כמו
Atelier VersaceElie SaabChanelChristian DiorJean Paul GaultierIris Van HerpenChristophe JosseValentinoZuhair Murad

אם תקליקו על שם המעצב תועברו לקטע וידאו מתוך התצוגה ומי שרוצה רק הצצה, קבלו כמה פריטים לוהטים במיוחד!
כמקובל, בחלק מהתצוגות היתה התייחסות גם לכלות, אז מי שמתחתנת בחורף ועדיין לא הזמינה שמלה מוזמנת להתרשם, להרים טלפון ולעשות הזמנה. אז מה אם זה קצת (ממש) יקר, מתחתנים רק פעם (או פעמיים או שלוש) בחיים, וחוץ מזה מה אכפת לכן, שהחתן ישלם! ;)

   
טוב, השמלה הכסופה הזאת הרגה אותי לגמרי! אני לא מצליחה אפילו לדמיין איך עשו אותה...

עד כאן הוט קוטור על קצה המזלג, מקווה שנהניתם :)
אשמח לשמוע מה אתם חושבים, האם תרצו לראות סקירות של תצוגות קוטור גם בעתיד? אולי קיבלתם השראה לאיפור או קישוט שבא לכם להכין?
ואם הצלחתי להעביר אליכם אפילו טיפה מהתלהבות שלי, לא תהיה מאושרת ממני! Post Comment
Post a Comment